حقوق ورزش

 حقوق ورزشی

در دنیای امروز، ورزش به عنوان یک پدیده مدرن، نقش و جایگاه انکار ناپذیری یافته‌­است. اگر در مورد خاستگاه و ریشه‌های ورزش مدرن در میان محققان تردیدهایی وجود دارد در پیوند فعلی آن با سیاست، اقتصاد، فرهنگ، رسانه و غیره کوچک­ترین شبه‌ای نیست. در این میان، برخی ورزش­ها مانند فوتبال، رفته رفته از کشوری به کشور دیگر و از یک قاره به دیگر قاره­ ها گسترش پیدا کردند تا آن­که امروزه در قامت یک ورزش جهانی ظاهر شده و با انبوهی از مسائل و موضوعات در آمیخته‌­اند.

 ورزش فوتبال

دامنه و ابعاد ورزش فوتبال در این عصر چنان گسترش یافته‌­است که دیگر کسی آن را یک سرگرمی کودکانه به شمار نمی­‌آورد. پیوند فوتبال با عرصه­‌های مختلف زندگی اجتماعی آن­چنان گسترده‌­است که منجر به پدید آمدن حوزه­ های پژوهشی متعددی شده‌­است. برای نمونه ابعاد سیاسی ورزش فوتبال تا آن حد مهم است که برای بسیاری از ملت ­ها جایگاه نمادین فوتبال حتی فراتر از دولت و پارلمان است و آن­ها به واسطه همراهی و همدلی با تیم ملی فوتبالشان خود را به مثابه یک ملت کامل تلقی می­ کنند. فوتبال و اقتصاد نیز از پیوندی ناگسستنی برخوردارند و رابطه‌­ای دو طرفه دارند.

فوتبال

فوتبال حرفه­‌ای از یک سو به تبلیغات، بازارهای بورس، سرمایه­گذاری­‌های کلان و پخش مستقیم تلویزیونی وابسته است و از سویی دیگر، سرمایه­‌گذاری در فوتبال به سودآوری اقتصادی، اشتغال بیشتر و گاه حتی رشد اقتصادی کمک می ­کند. در همین چارچوب پدیده­ای هم­چون اقتصاد فوتبال اهمیت پیدا کرده­‌است.

در این میان مسائل حقوقی متعددی که در اطراف ورزش فوتبال پدید آمده‌­است، جایگاه منحصر به ­فردی به فوتبال می‌­بخشد. به این ترتیب در عرصه حقوق ورزشی، مسائل حقوقی مربوط به فوتبال بیشترین اهمیت را یافته‌­است و به شکل روزافزون بر وسعت و تنوع آن افزوده می­‌شود.

حقوق ورزشی به عنوان یکی از گرایش­های دانش حقوق برای مطالعه و بررسی جوانب حقوقی ورزش ایجاد شده است. لیکن ادبیات حقوقی موجود در این زمینه نوپاست و رویه قضایی آن گونه که باید، به این پدیده مفید و مهم اجتماعی و مبارزه با خطرهای آن و تحلیل روابط حقوقی و تخلفات مرتبط با آن نپرداخته است.

علم حقوق برای تعیین حقوق افراد مورد استفاده قرار می گیرد و با همه جنبه­‌های زندگی سرو کار دارد که ورزش هم از آن مستثنی نیست. امروزه با رشد و توسعه ورزش حرفه‌­ای، زندگی بسیاری از مردم از طریق ورزش می­ گذرد و با آگاهی جامعه از حقوق فردی، کسانی که درگیر ورزش هستند نیز منافع خود را از طریق دانش حقوق حفظ می­‌کنند. حقوق ورزشی عبارت است از مجموعه عوامل موثر در تنظیم روابط حقوقی جامعه ورزش.

حقوق ورزشی چیست

مراد از حقوق ورزشی، مجموعه مقرراتی است که بر تمامی امور ورزش اعم از ورزشکاران، تماشاگران، مدیران فنی، مدیریت­های ستادی ورزش، پزشکان ورزشی، سازندگان لوازم ورزشی، فروشندگان لوازم ورزشی و بالاخره کارکنان سازمان­های ورزشی حاکم است.

برای مطالعه‌ی بیشتر می‌توانید روی عناوین زیر کلیک کنید:

موسسه حقوقی داوری بین المللی کاراندیش داتا یکی از بهترین موسسات حقوقی تهران با سال‌ها تجربه در عرصه‌ی حقوق ورزش آماده‌ی ارائه‌ی خدمات خواهد بود.

ورزش

حقوق ورزشی

 

وکیل دادگستری آقای سید محمد جواد سربها