0
حقوق تجارت بین الملل

حقوق تجارت بین الملل

حقوق تجارت بین الملل ( INTERNATIONAL TRADE LAW )

در زبان فارسی international trade law تحت عنوان ” حقوق تجارت بین الملل ” ترجمه شده است در حالی که ترجمه دقیق تر آن ” حقوق تجارت بین المللی ” است. در گزارش سال ۱۹۶۶ دبیر کل سازمان ملل متحد، حقوق تجارت بین الملل :
به مجموعه قواعد و مقرراتی اطلاق میشود که حاکم بر آن دسته از روابط بازرگانی است که در عین حال که دارای ماهیت حقوق خصوصی است به کشور های گوناگون مربوط می‌باشد.

گروهی از حقوقدانان بر این باورند که اگر دو شخص دارای دو تابعیت مختلف باشند عقود و معاملات آنها بین المللی است و گروهی دیگر بر این باورند که اگر محل اقامت دو طرف معامله در کشور های مختلف باشد این معامله بین المللی است، اما با توجه به تعریف سازمان ملل مشخص میشود که بحث تابعیت در بین المللی بودن جایگاهی ندارد چه بسا که اگر دو ایرانی یکی در ایران و دیگری در سوئد معامله‌ای انجام دهند و در این راستا وجهی از طریق LC پرداخت گردد و مورد معامله از طریق دریایی ارسال گردد در اینجا نمیتوان استناد کرد به دلیل تابعیت ایران این معامله بین المللی نیست چرا که دو روش بین المللی مهم در تجارت پرداخت بین المللی و حمل کالا بین المللی صورت پذیرفته است.

حقوق تجارت بین المللی

از تعریف سازمان ملل متحد دو نکته مهم استنباط می‌شود

 1. حقوق تجارت بین الملل وقتی مطرح است که روابط بازرگانی از مرزهای ملی فراتر رفته و بیش از یک کشور در آن دخیل باشند.
 2. حقوق تجارت بین الملل شامل آن دسته از مباحثی است که دارای ماهیت حقوق خصوصی است و در نتیجه شامل مباحث با ماهیت حقوق عمومی نمی‌باشد.

منابع حقوق تجارت بین الملل برای شناخت قوانین حاکم بر معاملات تجاری  

 1. معاهدات که شامل دوجانبه (صرفاً بین دوکشور یا یک سازمان بین المللی) و چند جانبه(چند کشور) می‌باشند.
 2. رویه تجاری بین المللی
 3. اصول کلی حقوقی
 4. حقوق عرفی بازرگانی
 5. قوانین داخلی کشورها

حقوق تجارت بین المللی

تیم حقوقی کاراندیش داتا با همکاری گروه بزرگی از وکلا و مشاوران مجرب دادگستری، اساتید دانشگاه و متخصصین با درجه دکتری حقوق بین الملل و تجارت بین الملل در این رشته با پرونده های موفق به داوری و وکالت مشغول می باشد و در در رشته حقوق تجارت بین الملل با زیر شاخه های ذیل ارائه خدمات حقوقی میکند:

 1. حقوق قراردادها
 2. قراردادهای نمایندگی
 3. نحوه خرید و فروش کالا
 4. اسناد، اسناد قابل نقل و انتقال
 5. اعتبارات تجاری بانک‌ها
 6. بیمه
 7. قوانین مربوط به انجام فعالیتهای تجاری مربوط به تجارت بین المللی
 8. حقوق دریایی
 9. حمل و نقل ( زمینی , دریایی , هوایی )
 10. مالکیت صنعتی و حق مولف
 11. حقوق تجارت الکترونیک
 12. داوری تجاری بین المللی
 13. حقوق سرمایه گذاری

 همانگونه که ذکر گردید این رشته از حقوق با تمامی مراودات تجاری در سطح بین الملل مرتبط می‌باشد و میتوان اظهار بر این داشت که یکی از رشته های نوین و بسیار کارآمد در عرصه تجاری و سرمایه گذاری بین الملل است به طوری که این رشته در بر گیرنده رشته حقوق بازرگانی بین الملل، حقوق اقتصادی بین الملل، حقوق بازرگانی فراملی، حقوق کسب و کار بین المللی، حقوق معاملات بین المللی که تمامی آنها در رابطه با عرصه تجارت و بین الملل می‌باشند. تیم حقوقی کاراندیش داتا می کوشد که در این حوزه نوین و کارآمد خدمات شایسته ای را به موکلین خود ارائه دهد.

international trade law

وکیل دادگستری خانم ویدا نجفی کارشناس حقوق تجارت بین الملل 

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.